Український центр оцінювання якості освіти затвердив загальні характеристики предметних тестів національного мультипредметного тесту (НМТ) 2025 року та схеми нарахування балів за виконання їх завдань.
У 2025 році сертифікаційна робота НМТ міститиме чотири тести, три з яких — обов’язкові, а четвертий — на вибір вступника. Обов’язкові навчальні предмети — українська мова, математика, історія України, а на вибір — українська література, одна з іноземних мов (англійська, німецька, французька або іспанська), біологія, хімія, фізика та географія. Предмет, тестування з якого вступник / вступниця бажає пройти на вибір, він / вона має вказати під час реєстрації для участі в НМТ.
Комп’ютерний формат проведення передбачає, що учасник / учасниця всі чотири предметних тести проходитиме в один день у два етапи: перший (120 хвилин) — виконання завдань з української мови та математики, другий (120 хвилин) — виконання завдань з історії України та навчального предмета на вибір.
Тести з української мови, української літератури, історії України, біології, хімії та географії міститимуть по 30 завдань, із математики й фізики – 22 і 20 відповідно, а з іноземних мов (англійської, іспанської, німецької, французької) – по 32.
Усі завдання НМТ відповідатимуть змісту програм ЗНО з навчальних предметів. Зауважуємо, що зміст завдань з історії України охоплюватиме всі теми, що стосуються історії України від найдавніших часів до подій початку ХХІ ст. Докладніше про зміст та структуру тестів із кожного предмета НМТ й оцінювання читайте у відповідному розділі.
Опанування обсягу потрібних знань із певного предмета НМТ під час підготовлення до тестування — лише частина успіху. Добре впоратися і, головне, не розгубитися на іспиті допоможе практикування в проходженні тестів минулих років.
Потренуватися виконувати завдання різних форм, навчитися правильно позначати відповіді на них — у цьому помічною стане освітня платформа «Всеукраїнська школа онлайн», де для розширення можливостей підготовки потенційних учасників до НМТ 2025 року доступні тренувальні варіанти предметних тестів.
За основу взято тести з української мови, української літератури, математики, історії України, іноземної мови (англійської, іспанської, німецької, французької), біології, фізики, хімії та географії, що «відпрацювали» на НМТ-2024 й оприлюднені в офіційному звіті разом із психометричними характеристиками завдань. Для зручності завдання цих тестів адаптовано відповідно до можливостей освітнього ресурсу.
Щоб скористатися навчально-тренувальним потенціалом «Всеукраїнської школи онлайн», ви маєте бути зареєстрованим її користувачем. Тож за потреби створіть обліковий запис тут.
Потім перейдіть до вкладки «Курси» й виберіть навчальний курс для 10 чи 11 класу. Після цього відкрийте вкладку «НМТ-2024: перший варіант» або «НМТ-2024: другий варіант», натисніть на «Переглянути курс», далі — на «Зареєструйтеся» — у такий спосіб ви отримаєте повний доступ до курсу для перегляду й виконання тестових завдань.
Нагадаємо, що кожен учасник проходитиме НМТ в один день у два етапи, які триватимуть по 120 хвилин, з перервою між ними у 20 хвилин. НМТ міститиме завдання з чотирьох навчальних предметів: з трьох обов’язкових — української мови, математики та історії України, і одного на вибір — української літератури, або іноземної мови (англійська, іспанська, німецька, французька), або біології, або фізики, або хімії, або географії.
Працюючи на платформі «Всеукраїнська школа онлайн», ви матимете змогу скомпонувати з предметних тестів свій варіант НМТ й повправлятися у виконанні його завдань.
Як під час проходження тренувальних тестів, так і на реальному випробуванні ви зможете вибирати послідовність виконання завдань, за потреби повертатися до того чи того завдання, змінювати варіант відповіді. Також зможете скористатися довідковими матеріалами з математики, фізики та хімії, розміщеними в онлайн-тестувальнику. Зауважимо, що на платформі «Всеукраїнська школа онлайн» часового обмеження для виконання тестових завдань немає, тож ви самостійно маєте подбати про визначення тривалості проходження тестів, щоб створити для себе максимально реальні умови тестування.
А як же бути з результатами? Після завершення роботи ви зможете переглянути індивідуальний звіт про свої успіхи, звернувшись до закладки «Прогрес». Тут ви дізнаєтеся, скільки тестових балів вам удалося набрати з максимально можливих за виконання завдань з кожного предмета НМТ, де припустилися помилки і яку тему варто повторити або доопрацювати, щоб надолужити прогалини. Погодьтеся: це і зручно, і корисно.
Окремо зазначимо, що оприлюднені тренувальні предметні тести НМТ-2024, крім потенційних учасників, можуть стати в пригоді й учительству, адже в розділі 3 тому ІІ звіту репрезентовано статистичні та психометричні характеристики відповідних предметних тестів. Ознайомившись із цією інформацією, педагоги матимуть широке коло можливостей для аналізу прогресу своїх учнів. Наприклад, порівняння відсотка учнів, які впоралися з тим чи тим завданням, із часткою учасників НМТ минулого року, які дали правильну відповідь на нього, може стати підґрунтям для зміщення акцентів у підготовці до НМТ-2025.
Пізніше, щойно з’являться всі нормативні документи, Український центр оцінювання якості освіти підготує й оприлюднить демонстраційний варіант тесту з історії України для НМТ-2025. Продовжуйте стежити за новинами на нашому сайті ー усе найважливіше попереду!
ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО СКЛАДАННЯ ТЕСТУ ЗА ВЕСЬ КУРС ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
Верховна Рада України, підтримавши проєкт Закону № 12053«Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2025 року», дала старт вступній кампанії 2025 року. Тож потенційним вступникам варто вже зараз активно готуватися до вступних випробувань.
Примітним запланованим нововведенням НМТ 2025 року, яке нині жваво обговорюють, є охоплення тестом з історії України всього курсу історії — від найдавніших часів до сьогодення. На сьогодні це питання ще не унормовано, однак передбачається, що нормативними актами Міністерства освіти і науки України буде визначено, що тест НМТ з історії України міститиме завдання за всіма темами Програми зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання з історії України.
Водночас потенційним учасникам НМТ варто вже зараз розпочинати ретельно готуватися до тестування. Як це зробити, про що потрібно пам’ятати, щоб бути готовими до тестування з історії України — розповімо далі, відповіши попередньо на найбільш актуальні для потенційних учасників НМТ питання.
Чи обов’язковим є тест з історії України в межах НМТ
Так, історія України, як і попереднього року, є одним з трьох обов’язкових предметів у межах НМТ, що визначено Законом. Тож кожен учасник і кожна учасниця має скласти відповідний тест.
Яким буде тест з історії України
Зміст завдань відповідатиме програмі ЗНО з історії України й охоплюватиме всі теми, що стосуються історії України від найдавніших часів до подій початку ХХІ ст. Об’єктивне оцінювання рівня оволодіння змістом курсу з історії України можливе лише в разі охоплення всього континууму історичного процесу.
Скільки завдань буде в тесті
Основні параметри тестів будуть аналогічними до тих, що були чинні минулого року, адже не змінився формат проведення НМТ. Отже, на виконання тесту з історії України буде відведено 60 хвилин. За цей час треба виконати 30 завдань. Тобто, попри те, що зміст тесту буде розширено, кількість завдань збільшено не буде.
Як підготуватися до тесту з історії України Без паніки —часу вдосталь. Уперше за роки повномасштабного вторгнення підготовлення до вступної кампанії розпочато в належні строки. Тож панікувати не варто, адже часу для успішного опанування програми достатньо.
Системне навчання в школі — передумова успіху. Щодо підготовки до тестування загалом, то помічним є наполегливе й відповідальне навчання у відповідному закладі освіти: саме це забезпечує міцний фундамент для високого результату на НМТ. Опрацьовуючи кожну нову тему з історії України в межах поточного освітнього процесу, працюйте осмислено, намагайтеся якомога детальніше розібратися в подіях, про які йдеться в параграфі, схарактеризувати діячів, які жили в ту чи ту епоху. Після вивчення теми зафіксуйте головні тези, проаналізуйте їх. За змоги питання, із якими є найбільше труднощів, варто урізноманітнити роботою з картами, інтерактивними таблицями чи залученням інших сучасних технологій. Використовуйте інформацію лише з достовірних та рекомендованих учителем / учителькою джерел.
Запам’ятовуйте не тільки дати, а й хронологію подій і причинно-наслідкові зв’язки. Хвилюєтесь, як запам’ятати величезну кількість дат чи зображень історичних персоналій або пам’яток? Найперша порада — визначте, який спосіб запам’ятовування інформації підходить саме вам. Завчати матеріал можна, спираючись на візуальне, аудіальне, аудіовізуальне, рухове чи комплексне сприйняття. Спробуйте усі можливі методи й виберіть свій. Наприклад, запишіть усі дати з історії України на диктофон, а потім прослуховуйте запис декілька разів протягом дня. Цей спосіб найкраще допоможе тим, у кого переважає слухове сприйняття інформації.
Помічними також можуть стати тренажери від Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти. Функціонал цих тренажерів дає змогу працювати онлайн із зображеннями пам’яток і тестовими завданнями, що містять зображення історичних персоналій, які відповідають чинній програмі ЗНО з історії України. За допомогою «Абетки» матимете змогу зрозуміти визначення понять і термінів певного історичного періоду та виконати відповідні тестові завдання. Завдяки запропонованим картам (мапам) можна краще відпрацювати свої навички роботи із завданнями, що містять картографічний матеріал, а також отримати навички розв’язування так званих кластерних тестових завдань, що з’явились у тестовому зошиті ЗНО з історії у 2016 року й нині є серед завдань НМТ.
Практикуйтеся у виконанні тестових завдань минулих років. Здобуті знання, звісно, варто підсилювати ознайомленням із форматами завдань, які використовують у тестах НМТ, виконанням типових тестових завдань ЗНО / НМТ минулих років. Це допоможе не розгубитися на реальному тестуванні та зафіксує поточний успіх у вивченні тем.
Орієнтуйтеся на демонстраційний варіант тесту. Уже зараз можна використовувати добірки демонстраційних тестів НМТ попередніх років на сторінках Всеукраїнської школи онлайн, Українського центру оцінювання якості освіти у розділі «Тести минулих років» та онлайнового тестувальника на сайті Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти. Пізніше, щойно з’являться всі нормативні документи, Український центр оцінювання якості освіти підготує й оприлюднить демонстраційний варіант тесту з історії України для НМТ-2025.
Докладніше про зміст, структуру кожного предмета НМТ й оцінювання з нього ми повідомлятимемо у відповідних розділах нашого вебсайту.